Pielęgnacja włosów dziecka

 

Często klientami gabinetu trychologicznego są dzieci. Najczęściej wizyta dotyczy wypadania włosów, zbyt cienkich i delikatnych włosów wg rodziców, czasami są to problemy skórne. Rodzice przychodzą po poradę jak dbać o włosy dziecka, co zrobić żeby stały się grubsze i bardziej gęste. Nie widzą do końca jakich szamponów używać oraz czy stosować odżywki lub maski.

Warto zacząć od tego, że ilość i grubość włosów jest determinowana w życiu płodowym. Pierwsze zawiązki włosów pojawiają się ok 3. Miesiąca życia płodowego, a ok. 6 miesiąca są dość równomiernie rozmieszczone na powierzchniach ciała. Przypuszcza się, że około 8 miesiąca następuje determinacja typu włosów i w tym właśnie czasie tworzą się grupy trój- i wielowłosowe na głowie.

Początkowo włosy są bardzo cienkie i delikatne, mówimy o włosach „dziecięcych”. Po pierwszym roku życia włosy zaczynają stawać się nieco grubsze, jednak do 5 roku życia włosy są o wiele delikatniejsze niż u dorosłych. Jeśli po tym czasie włosy nadal nie wzmacniają się można rozpatrzeć dwie kwestie: geny – jeśli w naszej rodzinie występują włosy cienkie, rzadkie, delikatne, niestety dziecko mogło takie również odziedziczyć. Druga kwestia to problemy zdrowotne, które mogą dotyczyć niedoborów witamin i minerałów, problemów natury hormonalnej, czy też stosowanych leków, bądź niewłaściwej diety.

Pielęgnacja włosów dzieci powinna przede wszystkim opierać się na delikatnych środkach myjących, a niestety rodzice nie mają często świadomości, że rozreklamowane szampony dla dzieci często zawierają w sobie mocne detergenty, dokładnie takie, jakie możemy spotkać w szamponach dla dorosłych. Dobrą wskazówką dla rodziców jest także to, aby wybierali szampony o możliwie krótkim składzie oraz oczywiście pozbawione SLS, SLES.

Częstotliwość mycia głowy u dziecka, gdzie nie pracują jeszcze gruczoły łojowe ani nie ma żadnych problemów skórnych to 3-4 dni, chyba, że skóra głowy dziecka poci się np podczas zabawy bądź zajęć dodatkowych to warto w taki dzień umyć głowę. Musimy pamiętać, że ładnie wyglądające włosy nie koniecznie oznaczają czystą skórę głowy. Często w swojej praktyce spotykam się z tym, że dzieciom myje się głowę raz w tygodniu a na powiększeniu, szczególnie w świetle UV okazuje się, że na skórze głowy jest pełno zanieczyszczeń oraz złuszczającego się naskórka. Odżywek u dzieci, które mają krótkie włosy nie trzeba stosować, chyba, że są to długie włosy i do tego z tendencją do plątania się, należy użyć odżywki o lekkiej konsystencji do spłukiwania.

Jeśli tylko możemy unikamy suszenia włosów suszarką u dzieci i staramy się, aby włosy wyschły przed położeniem się spać. Włosy dzieci są o wiele delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

Nie możemy zapominać także o mechanicznych urazach. Często mamy czeszą swoim córeczkom piękne kucyki, warkocze, koki. Jednak takie fryzury, gdy włosy są mocno naciągnięte mogą powodować łysienie trakcyjne, czyli z pociągania. Niewłaściwe gumki, spinki, agresywne, mocne rozczesywanie, czy też po prostu ocieranie o odzież czy plecak może spowodować uszkodzenie łodygi włosa.

Przytoczę tutaj historię pewnej 3-latki, z którą rodzice zgłosili się do mojego gabinetu. Dziewczynka dostała na urodziny warkocz Elsy, który zamocowany był na cienkiej opasce-gumce. Dziewczynka miała swoje bardzo krótkie włosy, więc tak bardzo pokochała warkocz, że nie pozwalała ściągać go nawet na noc. Niestety po dwóch miesiącach włosy zaczęły bardzo wypadać. Po wywiadzie i analizie trychologicznej okazało się, że niestety w wyniku niedokrwienia włosy stały się bardzo niedożywione i zaczęły wypadać. Doradziłam zmiany diety, delikatny masaż skóry, odpowiedni szampon oraz oczywiście zażegnanie warkocza Elsy… Po kilku miesiącach włoski zaczęły spowrotem odrastać.

A czy warto na własną rękę stosować preparaty przeciw wypadaniu włosów u dzieci? Wcierki takie stosowane na własną rękę nie są dobrym rozwiązaniem. Często produkty takie są na alkoholu, więc bardzo łatwo wysuszyć delikatną skórę dziecka. Warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą. W naszym gabinecie najczęściej zalecamy bardzo bezpieczny zabieg infuzji tlenowej z ampułką witaminową. Warto zaznaczyć, że jest to zabieg bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.

Zapraszamy Rodziców ze swoimi Pociechami!