Trychologia bez tajemnic

Trychologia bez tajemnic – nasz artykuł z Super Nowości

 

Gdy coś złego dzieje się w organizmie, najpierw wypadają włosy. Doskonale wie o tym Karolina Golema – rzeszowska trycholog, która każdego dnia pomaga w walce z chorobami skóry głowy, znajdując skuteczne remedia na problemy z przerzedzoną fryzurą. Dla niej to nie jest tylko zwykły zawód…

– Trychologię traktuję jako pewnego rodzaju misję – podkreśla Karolina Golema, właścicielka gabinetu Hair Care Trycholog Rzeszów. Pani Karolina kończyła studia na kierunku kosmetologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a pracę magisterską poświęciła właśnie problemom skóry i włosów. – Gdy zastanawiałam się nad wyborem ścieżki zawodowej, zauważyłam, że bardzo dużo osób ma problemy z włosami. Zrodziła się we mnie naturalna chęć pomocy tym ludziom – podkreśla. – Chciałam wykorzystać moją wiedzę w praktyce. Przełożyć ją na pomoc w problemach dotyczących kondycji skóry głowy, która jest przecież przedłużeniem naszej skóry twarzy.

Trychologia okazała się tym, czego szukała i w czym doskonale się odnajduje. Dziś, jest wieloletnim członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, uczestniczy w kongresach, od 5 lat prowadzi też gabinet Hair Care Trycholog Rzeszów. Co najważniejsze, pasja do zawodu nie zanika. – Cały czas się rozwijam, doskonaląc wiedzę i wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Jak choćby jedną z nowości z tegorocznej konferencji dermatologicznej w Dubaju – suplementację proteoglikanami, działającymi na wydłużenie fazy wzrostu włosa – wyjaśnia Karolina Golema. – W naszym gabinecie inwestujemy też w coraz lepszy sprzęt. Obecnie możemy się pochwalić trychoskopem dermatologicznym wysokiej klasy, dzięki któremu można bardzo dokładnie analizować skórę głowy, a w efekcie zinterpretować każdy problem – podkreśla ekspert.

A problemów z włosami nie brakuje, natomiast powszechnej wiedzy trychologicznej – owszem. – Wiele osób nie wie nawet o naszym istnieniu. Nie mają świadomości, że można u nas znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej uciążliwych kłopotów związanych ze skórą głowy. – Czasem wystarczy tylko zmiana pielęgnacji – tłumaczy Karolina Golema. – W każdym przypadku staramy się dobierać zabiegi czy preparaty indywidualnie do potrzeb skóry. Ponadto, szerzymy edukację trychologiczną, jak obchodzić się z włosami – chociażby przy farbowaniu. W naszym kompleksie gabinetów Hair Care Trycholog Rzeszów znajduje się salon fryzjerski, w którym można skorzystać np. z koloryzacji pod okiem przeszkolonych specjalistów – fryzjerów trychologicznych, pracujących na specjalnych, pozbawionych chemii kosmetykach – wyjaśnia.

Niejednokrotnie problemy, z którymi przychodzą klienci, są bardzo poważne, bo i chorób, przyczyniających się do wypadania włosów jest wiele. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, cukrzyca czy nowotwory to tylko niektóre z nich. Są osoby cierpiące na łysienie plackowate czy androgenowe. Wielu, dowiaduje się, że za ich przerzedzającą się fryzurą stoją: stres, zła dieta, stosowane leki czy zanieczyszczenia środowiska, które również osłabiają włosy. Przedział wiekowy osób szukających rady u pani Karoliny jest bardzo szeroki – od dzieci poprzez młodzież po osoby starsze.

Na szczęście nawet trudne przypadki dla eksperta nie są beznadziejne. – Gdy domowa kuracja na bazie specjalnych, dostępnych u nas kosmetyków trychologicznych, nie wystarcza, próbujemy zabiegów kosmetologicznych. Od mezoterapii, przez peelingi, masaże skóry głowy, nakładanie ampułek po wykorzystanie tlenu czy fizykoterapii. Jest mnóstwo możliwości – wylicza specjalistka.

Nawet w przypadku gdy fryzura jest już nie do uratowania lub kuracja wymaga czasu, trycholodzy mają rozwiązania. Są nimi m.in. systemy integracyjne, które w dyskretny sposób uzupełniają przerzedzoną fryzurę. – Jest to mikrosiateczka z włosami sztucznymi lub naturalnymi. Dopasowuje się je kolorem do włosów klienta. Całość może być doczepiana na klipsach, więc jest bardzo łatwa w nałożeniu. Już po chwili fryzura jest pełna – tłumaczy ekspert. – W przypadku stałych uzupełnień, siateczki możemy dobierać dokładnie do tej okolicy, która jest przerzedzona, a pomiędzy oczka, do których nie ma przyczepionych włosów, wyciągamy swoje, co się pięknie integruje – podkreśla Karolina Golema. Specjalistka służy też pomocą osobom, które decydują się na przeszczep włosów. – Wykonujemy kwalifikację do przeszczepu i kierujemy klientów do współpracujących z nami ośrodków w Polsce – potwierdza.

O tym, jak ważne są nasze włosy, często przekonujemy się dopiero wtedy, gdy zaczynamy je tracić. Na szczęście, trycholodzy skutecznie udowadniają, że na ratunek dla nich, nigdy nie jest za późno!

 

NASZ EKSPERT

Karolina Golema, trycholog, mgr kosmetologii, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.