Trychologia. Na problemy z włosami i skórą głowy

Bardzo wiele osób boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów, czy cierpi z powodu zmian na skórze głowy, a przecież wszystkim nam zależy na bujnej i pięknej czuprynie. Skutecznym sposobem na rozwiązanie tych problemów jest trychologia, czyli dziedzina nauki zajmująca się analizą kondycji skóry głowy i włosów oraz wszystkimi schorzeniami. Jak rozpoznać problem u siebie i kiedy zwrócić się po pomoc oraz jak wygląda wizyta u trychologa? Na te i więcej pytań odpowie dzisiaj Państwu specjalistka z dziedziny trychologii, Karolina Golema, właścicielka gabinetu trychologicznego Hair Care Trycholog Rzeszów.

– Trychologia jest dziedziną z pogranicza dermatologii, kosmetologii i fryzjerstwa. Zajmuje się przede wszystkim skórą głowy i włosami oraz wszystkimi schorzeniami, które mogą je dotknąć – mówi nasz ekspert Karolina Golema. – Bardzo ważna jest tu wiedza ogólna o stanie zdrowia człowieka, ponieważ kondycja naszych włosów jest odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Zadaniem trychologa jest przede wszystkim zdiagnozować problem oraz wdrożyć odpowiednią terapię trychologiczną i profilaktykę tak, by przywrócić równowagę organizmowi i skórze głowy, dzięki czemu będziemy mogli na powrót cieszyć się pięknymi włosami.

Z jakimi problemami zgłaszają się do Kliniki klienci? – dopytujemy. – W naszym gabinecie trychologicznym pomagamy uporać się z takimi problemami jak: przerzedzanie i wypadanie włosów, łysienie, sucha, swędząca skóra głowy, tłusta skóra głowy, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca – mówi Karolina Golema. – Zdarzają  się również przypadki, że panie zgłaszają się do nas z powodu niefachowo przeprowadzonego zabiegu fryzjerskiego (trwała, zbyt długo trzymana farba do włosów), po którym doznały na przykład poparzenia skóry głowy, przez co włosy intensywnie wypadają. Najważniejsze jest to, by zwrócić się do nas po pomoc, gdy tylko zauważymy problem.

Wypadanie włosów. Kiedy udać się po pomoc do trychologa?
Dziennie wypada nam od 100-150 włosów i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Problem zaczyna się wówczas, gdy wypadanie jest wzmożone. – Jeżeli widzimy, że po czesaniu na szczotce zostaje nam więcej włosów niż dotychczas, jeżeli ściągamy włosy z ubrań, zostaje ich dużo na poduszce, wówczas nie należy zwlekać z wizytą tylko niezwłocznie zgłosić się po pomoc, by jak najszybciej rozwiązać ten problem – mówi ekspert. – Niestety wiele osób próbuje „leczyć się” na własną rękę sięgając po nieodpowiednio dobrane preparaty, którymi może wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Mając na przykład skórę wrażliwą możemy nieświadomie kupić jakiś preparat z alkoholem, co może spowodować przesuszenie skóry i ostatecznie spotęgować efekt wypadania. Należy być także ostrożnym z wyszukiwaniem porad w internecie. Dlatego najlepiej rozwiązywać tego typu problemy pod okiem specjalisty. Terapia trychologiczna, by przyniosła pożądane efekty wymaga czasu, dlatego przed jej rozpoczęciem zawsze prosimy klientów o cierpliwość – podpowiada ekspert.

Przyczyny wzmożonego wypadania włosów.
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Powodem przerzedzenia czupryny może być niedobór witamin i składników odżywczych, czyli dieta uboga w cenne dla naszego organizmu witaminy i minerały. Istotny może być między innymi niedobór witamin z grupy B, m. in. B3 (niacyny), która rozszerza naczynia krwionośne poprawiając odżywienie i ukrwienie tkanek i cebulek włosów oraz witaminy H – biotyny. Wypadanie może być także skutkiem atopowego zapalenia skóry bądź łojotokowego zapalenia skóry. Powodem utraty włosów może być też anemia, czyli niedobór żelaza, które bierze udział w dostarczaniu składników budulcowych do macierzy włosa. Nadmierna utrata włosów może być też konsekwencją stresu (spowalnia krążenie krwi, co wpływa bezpośrednio na odżywienie skóry głowy i w efekcie wypadanie włosów) i przebytych chorób, którym towarzyszyła wysoka gorączka. Mocniejsze wypadanie włosów możemy zauważyć już po 2 miesiącach, aż do pół roku. Przerzedzenie czupryny może mieć też podłoże medyczne i genetyczne – u mężczyzn w aż 95 proc. przypadków mamy do czynienia z łysieniem androgenowym (łysieniem typu męskiego). Przyczyną wypadania włosów mogą być problemy z tarczycą (nadczynność i niedoczynność), wzmożone wypadanie może pojawiać się  przy nadciśnieniu i cukrzycy oraz przy chorobach autoimmunologicznych. Włosy mogą się nam przerzedzać także po niektórych lekarstwach i zabiegach operacyjnych przeprowadzanych pod narkozą ogólną. Do intensywniejszego wypadania włosów przyczynić możemy się również niewłaściwie je pielęgnując i nosząc niektóre fryzury. Suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem , częste prostowanie ich i modelowanie przy użyciu lokówki to najczęstsze „grzechy” na włosach popełniane przez kobiety. Włosy stają się przez to wysuszone, słabsze i łamliwe, a w konsekwencji mogą zacząć silniej wypadać. Również noszenie koczka powodującego silne naciąganie włosów może w konsekwencji prowadzić do ich przerzedzenia.

Jak wygląda wizyta u trychologa?
– Najlepiej przed pierwszą wizytą jest zrobić sobie podstawowe badanie krwi, dzięki któremu jesteśmy w stanie ocenić, czy problem nie tkwi w niedoborach – mówi Karolina Golema.  – Najpierw trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem. Pytania dotyczą diety, chorób, przyjmowanych leków, przebytych zabiegów z narkozą, alergii, pielęgnacji włosów oraz ogólnego stanu zdrowia. Często w trakcie wywiadu trycholog wskazuje inne badania jakie warto wykonać, kierując do odpowiedniego lekarza specjalisty. Bardzo pomocne dla nas będzie również przygotowanie historii problemu: od kiedy on istnieje, jakie terapie były już wcześniej podjęte. Dzień przed badaniem nie należy myć włosów.

Po wywiadzie trycholog ogląda skórę głowy, a następnie włosy. – Pracujemy na mikrokamerach, które powiększają włos od 20 do 200 razy. Dysponujemy również jedynym na Podkarpaciu trychoskopem, czyli  specjalistycznym narzędziem, dzięki któremu możemy wykonać znacznie dokładniejszą analizę, nawet w powiększeniu 700 krotnym, które pokaże szczegółową strukturę skóry, włosa oraz pozwala dokładnie zidentyfikować cykl wzrostu włosa.  Badany włos poddajemy także działaniu hair polaraizera, czyli naświetlaniu w wyniku którego włos przebarwia się. Jeżeli jest ciemny, oznacza to, że jest zdrowy, jeżeli natomiast wybarwia się na różne kolory, oznacza to że występują  jakieś anomalie, które powodują niedostateczne odżywienie włosa i/lub jego zniszczenie. Na koniec trycholog układa indywidualny plan terapii zalecając preparaty lub zabiegi odpowiednie dla danej osoby. Jeżeli problem z wypadaniem włosów ma podłoże medyczne, najpierw takiego klienta odsyłamy do lekarza specjalisty na badania, a następnie wdrażamy zabiegi mające na celu poprawę kondycji włosów. W naszym gabinecie można również nabyć specjalistyczne wieloskładnikowe preparaty do codziennej pielęgnacji włosów.

 

Edyta Piekuś (z lewej) w Klinice Zdrowego Włosa zajmuje się konsultacją trychologiczną, wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej oraz zabiegów trychologicznych. Na zdjęciu z Karoliną Golemą, właścicielką Kliniki. Fot. Paweł Dubiel